Jest to oświadczenie stanowiące tytuł egzekucyjny, w którym osoba zobowiązana dobrowolnie poddaje się egzekucji, co ułatwia proces egzekucji wierzytelności.
Na mocy:
- art. 777 § 1 pkt 4 KPC – dłużnik może poddać się egzekucji co do obowiązku zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy. W tym oświadczeniu określa się termin spełnienia świadczenia lub zdarzenia, od którego uzależnione jest jego spełnienie.
- art. 777 § 1 pkt 4 KPC- dotyczy obowiązku zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności,
- art. 777 § 1 pkt 6 KPC – dobrowolne poddanie się egzekucji przez osobę, która nie jest dłużnikiem osobistym, a której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem np. właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką.
Oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji może być założone w odrębnym akcie notarialnym, jednak często stanowi ono część zawieranej umowy np. kupujący poddaje się dobrowolnie egzekucji co do obowiązku zapłaty ceny na rzecz sprzedającego w umowie sprzedaży.
Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności jest tytułem wykonawczym, stanowiącym podstawę egzekucji.