Instytucja umowy przedwstępnej jest bardzo przydatna, kiedy strony chcą sobie zapewnić zawarcie Umowy przyrzeczonej w przyszłości. Umowa przedwstępna dotycząca mieszkania, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nieruchomości zabudowanej, na której znajduje się dom, garaż, budynek przemysłowy, nieruchomości gruntowej, prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, a także udziałów we własności wymienionych praw nie wymaga formy aktu notarialnego dla swojej ważności, jednak ze względu na jej przedmiot warto rozważyć zawarcie jej przed notariuszem, który zadba o poprawność czynności w świetle przepisów, bezpieczeństwo obrotu prawnego oraz zabezpieczenie interesu stron. W przypadku zawierania umowy przedwstępnej warto rozważyć wpis roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, która ma być jej przedmiotem.
Przy zawieraniu umowy strony mogą zdecydować się na wprowadzenie do jej treści zadatku lub zaliczki. Zadatek to kwota pieniędzy przekazywana przy zawarciu umowy przedwstępnej, która służy zabezpieczeniu umowy. W razie niewykonania umowy przez kupującego, druga strona może od umowy odstąpić i zachować zadatek, a w razie niewykonania umowy przez sprzedającego kupujący może żądać sumy dwukrotnie wyższej, chyba że niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony. W razie wykonania umowy zadatek zalicza się na poczet ceny. Przy rozwiązaniu umowy zadatek powinien być zwrócony.
Zaliczka to również kwota pieniędzy przekazywana przy zawarciu umowy przedwstępnej, jednak jest ona przekazywana jako część należnej ceny, która w razie dojścia do skutku umowy przyrzeczonej zostaje zaliczona na poczet ceny, a jeżeli umowa z jakichkolwiek przyczyn nie może zostać zawarta, podlega zwrotowi w całości.