Testament to rozrządzenie majątkiem spadkodawcy na wypadek śmierci. Testament sporządzony u notariusza daje pewność realizacji ostatniej woli spadkodawcy. Do sporządzenia testamentu nie jest konieczne udanie się do Kancelarii Notarialnej, jednak w przypadku z korzystania z pomocy Notariusza w tym zakresie powstaje możliwość zawarcia w nim zapisu windykacyjnego, dzięki któremu oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. Przedmiotem takiego zapisu może być: rzecz oznaczona co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej. Dodatkowo, sporządzenie testamentu w takiej formie daje możliwość jego rejestracji w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT), który umożliwia spadkobiercom (po okazaniu aktu zgonu spadkodawcy) poszukiwanie testamentu sporządzonego przez testatora u notariusza. Notarialny Rejestr Testamentów zawiera informacje o dacie sporządzenia testamentu i kancelarii notarialnej, w jakiej został on sporządzony.

W testamencie można zawrzeć również inne rozrządzenia testamentowe tj. zapis zwykły, w którym testator zobowiązuje spadkobiercę do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby trzeciej, oraz polecenie, w którym spadkodawca może włożyć na spadkobiercę lub na zapisobiercę obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem.

Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela.